3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (ΠΑΡΑΛΙΑΣ)

Το 3ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας, είναι ένα από τα πιο ιστορικά σχολεία της πόλης μας, καθώς ιδρύθηκε στις αρχές του 20ού αιώνα. Έχει καταγραφεί στη μνήμη όλων των Καλαματιανών ως Λύκειο Παραλίας. Από τις αίθουσές του έχουν αποφοιτήσει πολλές και αξιόλογες προσωπικότητες της πόλης μας και όχι μόνο. Σήμερα το σχολείο μας έχει περίπου 330 μαθητές και 30 καθηγητές. Ο αριθμός των μαθητών παρουσιάζει κάθε χρόνο αυξητική τάση καθώς οι συντονισμένες προσπάθειες και η άψογη συνεργασία καθηγητών, μαθητών και γονέων το έχουν καταξιώσει στην τοπική κοινωνία σαν ένα από τα πιο αξιόπιστα σχολεία της πόλης. Πρωταρχικός σκοπός μας είναι να προετοιμάζουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τους μαθητές για την ενήλικη ζωή τους, συντελώντας στη διαμόρφωση ελεύθερων, υπεύθυνων και δημοκρατικών πολιτών, με κριτική ικανότητα, αφαιρετική σκέψη αλλά και σύγχρονες δεξιότητες. Ανθρώπους εξοικειωμένους με τη σύγχρονη τεχνολογία, ικανούς να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις και να τις επηρεάσουν δυναμικά από όποιο μετερίζι κι αν επιλέξουν.