Πρόγραμμα Erasmus+ KA 220 «Do your best – Take your Chance”

Καλαμάτα 22- 27/1/2023 3rd Transnational Meeting

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό υποδεχθήκαμε και φιλοξενήσαμε τους εταίρους του προγράμματος Erasmus+ KA 220 με τίτλο «Do your best – Take your Chance” που υλοποιεί το 3ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας .

12 εκπαιδευτικοί από την Γαλλία, την Ισπανία , την Τουρκία, την Ρουμανία και τη Βόρεια Μακεδονία επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν στο σχολείο μας . Παράλληλα, εργαστήκαμε από κοινού και σχεδιάσαμε τις μελλοντικές μας δράσεις για τη βία και το Βullying.

Οι εκπαιδευτικοί των χωρών επισκέφθηκαν τον Δήμαρχο της πόλης αλλά και σημαντικούς αρχαιολογικούς τόπους και χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος . Μεταξύ άλλων ξεναγήθηκαν στην Αρχαία Μεσσήνη , την Αρχαία Ολυμπία, το Ιστορικό κέντρο και κάστρο της πόλης μας και στον εκθεσιακό χώρο ελληνικών ενδυμασιών « Βικτωρία Καρέλια ».

Αποχώρησαν εντυπωσιασμένοι από τον πλούτο της ελληνικής ιστορίας και παράδοσης και την ελληνική φιλοξενία.

Επόμενος σταθμός : η Ρουμανία τον Μάρτιο του 2023!

Συνάντηση με το δήμαρχο Καλαμάτας κ. Βασιλόπουλο

olympia.jpg

Επίσκεψη στην Αρχαία Ολυμπία

Συνάντηση στο χώρο του σχολείου