Πρόγραμμα My Career

To σχολείο μας, κατά το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022 υλοποιεί το πρόγραμμα επαγγελματικού Προσανατολισμού "My Career" που υλοποιείται από το Junior Achievement Greece σε συνεργασία με την ΝΝ Hellas.
Στο πρόγραμμα, το οποίo απευθύνεται σε μαθητές δημοσίων σχολείων ηλικίας 15-18 ετών, έλαβαν μέρος συνολικά 60 μαθητές της Γ τάξης Λυκείου.

Το Πρόγραμμα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού "JA My Career" είναι ένα διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το οποίο αξιοποιεί τις νέες τεχνολογίες και σκοπό έχει την παροχή πληροφοριών και οδηγιών επαγγελματικού προσανατολισμού.

Στηρίζεται σε 4 πυλώνες: αυτογνωσία, πληροφόρηση για σπουδές & επαγγέλματα, ανάγκες της αγοράς εργασίας και λήψη ορθών αποφάσεων.

Επιπλέον, χορηγείται Τεστ Επαγγελματικών Ενδιαφερόντων και στη συνέχεια οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν τα αποτελέσματα του Τεστ με Συμβούλους Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ